Rosení oken
Podzimní a zimní sezóna je neodmyslitelně spojena s nízkými venkovními teplotami a vysokou vlhkostí, která je výsledkem deštivého počasí. Právě v tomto období se mnoho lidí potýká s problémem rosení oken, kdy se kondenzovaná voda usazuje na sklech uvnitř nebo vně domu, někdy také mezi tabulemi skla. Každá z těchto situací má jiné příčiny a vyžaduje odlišné řešení. Poradíme vám, jak se vypořádat s rosením oken.
Na podzim a v zimě si na oknech ve vašem domě nebo bytě všimnete vodní páry a přemýšlíte, odkud se vzala? Odpověď je jednoduchá – je to vlhký a teplý vzduch, který se ochladí a kondenzuje při kontaktu s chladnějším sklem. K této situaci dochází například tehdy, když je venku velmi chladno a uvnitř velmi teplo při současně vysoké vlhkosti vzduchu. Zatímco rosení oken na vnitřní a vnější straně domu je přirozený jev a obvykle snadno odstranitelný, rosení mezi skly bohužel není dobrým znamením.
Proč se okna rosí zevnitř?
Co jsou takzvaná „potící se okna“ nebo „mokrá okna“ po noci na vnitřní straně? Tento termín se používá, když se kondenzovaná vodní pára usazuje ve spodní části skla, okenního křídla a rámu okna. Tento jev se vyskytuje v místnostech s vysokou vlhkostí vzduchu, když je venkovní teplota výrazně nižší než uvnitř domu nebo bytu. Proč? Okenní skla chrání budovu před chladem zvenčí méně než dobře izolované stěny, takže při podzimním nebo zimním počasí je jejich povrch obvykle chladný. Teplá vodní pára, tedy vlhký vzduch, se při kontaktu s chladným sklem kondenzuje.
Kdy je rosení oken zcela přirozené? V místnostech s vysokou vlhkostí, např. v koupelně po koupeli, v kuchyni při vaření nebo v pokoji, kde se dlouho žehlilo nebo sušilo mokré prádlo. Kondenzace vodní páry se často vyskytuje v nově postavených nebo rekonstruovaných budovách, kde voda odpařuje z čerstvých omítek nebo potěrů. Pokud se pára na skle kondenzuje sporadicky, stačí otevřít okno a vyvětrat místnost. Pokud se však mokrá skla objevují pravidelně, např. každé ráno, je třeba hledat a odstranit příčinu, protože to signalizuje špatné větrání v budově.
Co dělat, aby se okna zevnitř nerosila?
Nejčastěji dochází ke kondenzaci vodní páry, když je v našem bytě příliš teplo a vlhko, a zároveň větrání nefunguje efektivně. Nejjednodušší způsob, jak odstranit rosení oken, je přivést do místnosti čerstvý vzduch a zároveň odvést vlhkost ven. Za tímto účelem se při výrobě PVC oken vrtají speciální větrací otvory nebo se instalují lišty regulující přívod vzduchu, tzv. přivětrávací klapky.
V OKNOPLAST nabízíme také effiAIR – speciální kování umožňující efektivní obvodové větrání přes 6mm štěrbinu při zavřeném, a tedy bezpečném okně. Při krátkodobém silném zvlhčení vzduchu, např. po koupeli nebo vaření, nemusí být tato řešení dostačující, a proto je třeba otevřít okno a vnitřní dveře a místnost vyvětrat. Také je vhodné zvážit instalaci radiátorů pod okny, které zlepší cirkulaci vzduchu v této části místnosti, a udržovat v místnosti teplotu alespoň 18–19 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu ne vyšší než 40 %. Pokud tato opatření nepřinášejí výsledky, je třeba pověřit odborníky, aby se podívali na ventilační systém v budově a opravili ho.
Proč se okna rosí zvenčí?
Přemýšlíte, proč máte ráno zamlžená okna z vnější strany? Vodní pára kondenzující na vnějších sklech oken, ale také např. na sklech automobilů zaparkovaných pod širým nebem, se objevuje většinou na jaře nebo na podzim. Tento jev je stejný jako při tvorbě rosy. Vlhkost z půdy, rostlin nebo předmětů se během teplého jarního nebo podzimního dne odpařuje a večer, když se výrazně ochladí, kondenzuje na površích, které se rychle ochlazují, např. na sklech nevyhřívaných budov. Tento jev je nejčastěji pozorovatelný ve velmi vlhkém prostředí, např. u vody, bažin, v blízkosti lesa, kde není dobrá cirkulace vzduchu. Zajímavé je, že rosení oken zvenčí se může týkat pouze konkrétních oken v budově – nejvíce jsou rosou postižena okna na nejchladnější, nejslunnější severní straně. Co dělat v takové situaci? Je to pouze estetický problém, který zmizí, jakmile se zvýší venkovní teplota.
Zamlžená okna uvnitř
Stává se, že se vodní pára objevuje ne na vnitřní nebo vnější straně skleněných jednotek v oknech, ale mezi skleněnými tabulemi. Zatímco taková situace je normální u starých dřevěných oken, např. v historických, nerevitalizovaných budovách, neměla by se vyskytovat u PVC oken s dvojitým nebo trojitým zasklením. Proč? V moderních oknech s dvěma nebo třemi skly je mezi tabulemi uzavřenými kovovým rámečkem vzácný plyn. Kondenzovaná vodní pára uvnitř skel tedy svědčí o netěsnosti a úniku tohoto plynu. Důsledkem je nejen to, že skla jsou zamlžená a zhoršuje se viditelnost, ale především to, že skleněná jednotka ztratila své tepelné izolační vlastnosti. Co dělat v takové situaci? Možná bude nutné vyměnit okno nebo skleněnou jednotku. Nejlépe je kontaktovat výrobce, pokud je okno v záruce, nebo specialistu v prodejním salonu, který poradí, jak dále postupovat a jaké řešení bude v dané situaci nejlepší.
Kontaktujte nás
Konzultujte svůj projekt nebo položte otázku týkající se produktu. Jsme vám k dispozici!
Napište nám
"*" indicates required fields